Publikováno Napsat komentář

Jak pečovat o koženou kabelku

Dámské kabelky mají mnoho tvarů a podob, avšak pokud chcete mít jistotu, že vám kabelka nějaký čas vydrží, určitě se musíte poohlédnout po kabelkách kožených. Ty jsou zárukou dlouhé trvanlivosti, pokud však o ně dobře pečujete v průběhu jejich života. Jak se starat o kožené kabelky je často pořádná alchymie, a proto vám poradíme základní principy péče o kabelky z kůže, aby vám vydržely, jak dlouho to jenom půjde.

Kůže je živý materiál, který i po zpracování stále pracuje. To znamená, že je potřeba kůži chránit před určitými vlivy, které by mohly materiál negativně ovlivnit. Kůže je zpracovávána do různých povrchů, přičemž na různé povrchové úpravy se hodí jiný typ péče.

Kůže má mnoha podob

U kůže se tak můžete setkat s povrchem bez jakýchkoliv úprav, kterému je ponechána přírodní kresba líce. Častěji se však setkáte s úpravou, kdy je líc zbroušený a povrch je tak hladký. Pak jsou kožené kabelky s upraveným vlasem, který může být buď delší a hrubší, anebo naopak kratší a jemnější. Samozřejmostí je i další skupina kožených kabelek, které disponují lakovanou úpravou.

Různé druhy kůže
Kůže se zpracovává do různých podob

Na hladší typy úprav kožených kabelek jsou vhodnější tekuté ošetřující přípravky, které obsahují vosky nebo oleje. Na drsnější kůži je pak nutno vybírat z přípravků ve spreji, které zamezí slepení vláken. Vždy však u kůže platí nepoužívat hrubou sílu, stačí jemně nanášet čistící prostředek a hadříkem setřít.

S péčí neváhat

Začít s péčí o koženou kabelku je však žádoucí ještě dříve, než ji vůbec začnete používat. Už při prvním styku s okolím by totiž mohlo dojít k jejímu poškození. Po rozbalení kabelky je tedy ideální kabelku naimpregnovat, aby odrazila všechnu nečistotu dříve, než se k ní vůbec dostane.

Impregnace pomůže vaší kabelce v boji s mastnotou, vlhkostí a jinými nečistotami tím, že je nepropustí dále do vláken. Impregnovat však je potřeba kabelku v průběhu celé doby, kdy kabelku budete používat. Doporučuje se většinou jednou měsíčně při intenzivním používání.

Výživa prodlouží životnost

Impregnace však nejenom chrání, ale také vyživuje. A právě výživa je důležitý prvek v životě kožené kabelky. Při poctivé péči si může kabelka právě díky výživě zachovat stejné vlastnosti, jaké měla na začátku. Avšak impregnace jako taková v tomto případě nestačí, ideální je využít ještě další doprovodné výživové přípravky třeba v podobě vyživovacích krémů.

Nanášení výživy
Pečující přípravky nanášíme opatrně bez hrubé síly

Při péči o koženou kabelku vždy dbejte zvýšené opatrnosti, neboť některé zásahy mohou být nevratné. Proto vždy vyzkoušejte pečující přípravek na malé ploše kabelky a až pokud kabelka nebude negativně reagovat, se můžete pustit do zbytku kabelky. Nikdy také nedávejte kabelku uschnout na topení, neboť by mohla ztratit svůj tvar, případně pevnost.

Kožená kabelka jako krásný závazek

Kožená kabelka je elegantním společníkem, ať už na každodenní nošení nebo jen na společenské události, avšak v každém případě je nutné se o ni dobře starat. Kožená kabelka se vám za to odvděčí dlouhou životností a stále svěžím vzhledem. Rozhodně se ale kožených kabelek nemusíte bát, a proto si i vy pořiďte některou do svého šatníku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *